
Aktywność seksualna w zasadzie ma wyłącznie pozytywny wpływ na nasz organizm – sprzyja poprawie nastroju, wpływa na naszą kondycję fizyczną i zdrowie. Regularnie odbywany stosunek zmniejsza też ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych, serca i krążenia. Analiza, „Journal of Health and Social Behavior” w 2016 roku wykazała, że młode kobiety, które mają zadowalające życie erotyczne w późniejszym życiu mogą być lepiej chronione…

Ciąża i poród pozostawiają widoczne znaki na ciele kobiety. Do powstania blizny poporodowej dochodzi w wyniku przecięcia skóry podczas porodu operacyjnego lub podczas nacięcia krocza w przypadku porodu siłami natury. Kształt i wielkość blizny zależą od typu uszkodzenia oraz od odpowiedniej pielęgnacji stosowanej po porodzie. W przypadku nieprawidłowego procesu gojenia rany krocza albo na skutek niedokładnego zszycia dochodzi do powstania…

Wzgórek łonowy kobiecy to fragment ciała znajdujący się ponad spojeniem sromowym i jest częścią ciała, która nie ma szczególnego znaczenia dla seksualności i rozrodczości kobiety, Odgrywa rolę głownie o znaczeniu estetycznym. Wzgórek łonowy jest wypełniony tkanką tłuszczową i stanowi mniejszą lub większą wypukłość. U kobiet szczupłych wzgórek łonowy może mieć 2-3 centymetry grubości, u pań zmagających się z nadwagą – nawet…

Zespół rozluźnienia pochwy, inaczej VRS, ZRP lub zespół luźnej pochwy, występuje dość często, powodując istotne pogorszenie jakości życia seksualnego. To drugi – po nietrzymaniu moczu – najczęstszy problem, z jakim zgłaszają się pacjentki do ginekologa – według badań może dotyczyć on, aż 43-88 proc. kobiet, które przynajmniej jeden raz rodziły siłami natury. Luźna pochwa wiąże się nie tylko z mniejszą radością czerpaną ze zbliżeń…

Procesy starzenia dotykają całego naszego organizmu – także miejsc intymnych. Przyczyny są takie same jak w przypadku reszty ciała – głównie związane są z zanikiem produkcji kolagenu i elastyny. W efekcie nie tylko skóra, ale również błona śluzowa, powięzi i wiązadła wiotczeją i staja się mniej jędrne. U każdej pacjentki proces przebiega indywidualnie a na jego przebieg mają wpływa zarówno…

W anatomicznej budowie kobiecych narządów rodnych możemy wyróżnić wargi sromowe, które dzielimy na większe (na zewnątrz) oraz mniejsze (wewnętrzne). Czasami jednak dochodzi do odwrócenia sytuacji tzn. mniejsze, wewnętrzne wargi sromowe stają się większe od warg na zewnątrz co stanowi pewną nieprawidłowość. Problem pojawia się wtedy, kiedy różnica jest dosyć wyraźna i zaczyna mieć wpływ na nasze samopoczucie. Przerost może sprawić…