Odpowiednia pielęgnacja jest kluczem do zdrowej i zadbanej skóry. Na rynku dostępne są tysiące produktów do pielęgnacji skóry twarzy. Przeznaczone są do różnych typów cery lub mają przeciwdziałać konkretnym problemom. Mimo mnogości wyboru warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach w pielęgnacji skóry, które zapewnią efekty podejmowanych przez nas kuracji.

Oczyszczanie twarzy podstawą zdrowej skóry

Nawet jeżeli danego dnia na naszej twarzy nie gościł makijaż, jest ona wystawiona na czynniki zewnętrzne takie jak zanieczyszczenia powietrza, smog czy roztocza. Podstawą pielęgnacji powinno być odpowiednie oczyszczenie skóry twarzy i przygotowanie jej do przyjęcia składników odżywczych z kolejnych etapów pielęgnacji. Twarz należy dokładnie umyć przy użyciu syndetu, czyli mydła zawierającego syntetyczne surfaktanty, które dbają o zachowanie właściwego pH skóry, tak istotnego dla zachowania bariery naskórkowej i prawidłowego mikrobiomu. Aktualnie zaleca się mycie twarzy dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W przypadku używania odpowiedniego mydła tonizacja nie jest już koniecznym elementem, jednak można włączyć ją do codziennego, wieczornego rytuału. Toniki często zawierają też substancje mikrozłuszczające, jak kwas AHA, BHA czy kwas glikolowy. Przez mikrozłuszczanie skóry rozumiemy usuwanie z powierzchni skóry martwego naskórka i tym samym zapewnienie skórze ładnego kolorytu oraz usprawnienie przenikania substancji aktywnych. Pielęgnacja z włączeniem tonizacji zalecana jest szczególnie skórom tłustym i łojotokowym, mającym tendencję do nadmiernej produkcji sebum. Warto wtedy zwrócić uwagę, aby tonik zawierał substancje działające sebostatyczne jak na przykład kwas salicylowy czy migdałowy. 

Polecane produkty:

Pamiętaj o złuszczaniu

Pielęgnacja powinna uwzględnić także złuszczanie martwego naskórka. To niezwykle ważny element odpowiedniego zadbania o skórę, który jest niestety często pomijany. Z wiekiem skóra traci zdolność do równomiernego i regularnego złuszczania martwych komórek warstwy rogowej, dlatego warto wspomóc ten proces w domowej pielęgnacji. Peelingi należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. W zależności od naszej cery możemy wybrać peelingi: 

Enzymatyczne – dla skóry delikatnej i naczyniowej
Drobnoziarniste – dla skóry od normalnej po mieszaną i tłustą

Złuszczanie martwego naskórka ma wiele zalet, między innymi pozwala na poprawę kolorytu skóry, a także sprawia, że jest ona pięknie rozświetlona i wygląda zdrowo. 

Polecane produkty:

  • Zo Skin Health Exfoliating Polish
  • Zo Skin Health Dual Action Scrub 
  • Zo Skin Health Exfoliating Accelerator

Nocna regeneracja 

Badania wykazują, że to właśnie nocą skóra wykazuje największe skłonności do regeneracji, dlatego pielęgnacja nocna powinna być także odpowiednio przemyślana. Warto wtedy zadbać o jej odpowiednie odżywienie korzystając z kremów regenerujących, które odbudowują barierę hydrolipidową skóry. Szukamy wtedy w kremach składników lipidowych takich jak skwalen, cholesterol, kwasy tłuszczowe, ceramidy. Po 30 roku życia dobrze jest okresowo włączać również kremy stymulacyjne, które doskonale pobudzają skórę do odbudowy, czyli np. z zawartością retinolu, retinaldehydu czy tretynoiny. Pacjentom ze skórą naczyniową i wrażliwą polecamy przede wszystkim retinaldehyd, który działa co prawda najsłabiej, ale jego działanie podrażniające jest również niewielkie. Z kolei osoby ze skórą dojrzałą, z widocznymi zmarszczkami i wiotkością skóry powinny sięgnąć po tretynoinę. W tym przypadku doskonale sprawdzi się także wysokie stężenie retinolu, przy stosowaniu których pojawia się podrażnienie. Kuracja zapewni wtedy najlepsze efekty. Podkreślić należy również fakt, że jeśli decydujemy się na kurację pochodną witaminy A to powinna ona trwać przynajmniej 3 miesiące. Retinol i jego pochodne możemy także stosować w delikatnej okolicy oczu, które zwykle są mniej drażniące i mają niższe stężenia substancji aktywnych. Taką kurację warto uzupełnić o kremy natłuszczające, gdyż skóra w tej okolicy ma często tendencję do przesuszania. Zmarszczki stają się wtedy zdecydowanie bardziej widoczne.  Warto pamiętać, że kremy na tę okolicę nakładamy grubą warstwą, nawet w przypadku skóry tłustej. Ważne jest aby ograniczyć aplikacji kremu tylko do tej okolicy. 

Polecane produkty:

Produkty odpowiednio dobrane do skóry

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku wyboru odpowiedniej pielęgnacji jest konsultacja z dermatologiem. Lekarz podczas wizyty może ocenić stan skóry i wybrać produkty, które idealnie dopasują się do typu cery czy wymagań skóry. Mamy wtedy pewność, że zainwestowaliśmy w pielęgnację, która jest dla nas najlepsza. Wystarczy stosować się do zaleceń specjalisty i cieszyć się z efektów kuracji. Zapraszamy na konsultacje z lekarzami Holistic Clinic

Produkty ZO Skin Health oraz SkinCeuticals dostępne są w sprzedaży w Holistic Clinic. Dodatkowo markę SkinCeuticals można zamówić przez nasz sklep on-line.

Cennik