Kiedy jesteś młoda, potrafisz wytwarzać go trzy kilogramy rocznie. Jednak po dwudziestym szóstym roku życia tempo produkcji kolagenu spowalnia. Specjalistyczne źródła podają, że w ciągu pierwszych pięciu lat menopauzy ilość włókien kolagenowych może obniżyć się nawet o 1/3.  Co się wtedy dzieje? Cera staje się bardziej wiotka, pojawiają się cellulit i zmarszczki, włosy tracą swój naturalny odcień i stają się łamliwe, pojawiają się też dokuczliwe bóle stawów. Na szczęście istnieją dzisiaj metody stymulacji skóry do naturalnej produkcji kolagenu.

Kiedy jesteś młoda, potrafisz wytwarzać go trzy kilogramy rocznie. Jednak po dwudziestym szóstym roku życia tempo produkcji kolagenu spowalnia. Specjalistyczne źródła podają, że w ciągu pierwszych pięciu lat menopauzy ilość włókien kolagenowych może obniżyć się nawet o 1/3.  Co się wtedy dzieje? Cera staje się bardziej wiotka, pojawiają się cellulit i zmarszczki, włosy tracą swój naturalny odcień i stają się łamliwe, pojawiają się też dokuczliwe bóle stawów. Na szczęście istnieją dzisiaj metody stymulacji skóry do naturalnej produkcji kolagenu.

Czym jest kolagen?

Bardzo często określany jest mianem „białka młodości”. Mówiąc najprościej, kolagen to podstawowy budulec komórek w naszym organizmie. I nie dotyczy to tylko skóry, bo włókna kolagenowe są także budulcem: ścięgien, kości, stawów, a nawet rogówki oka. Do podstawowych jego zadań należy: utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry oraz odnawianie komórek organizmu. Kolagen stanowi aż 60% wszystkich białek skóry, dlatego ma decydujący wpływ na jej wygląd i kondycję.

Dlaczego tracimy go z wiekiem?

Nie od dziś wiadomo, że gęstość kolagenu w skórze spada nam wszystkim średnio o 2% rocznie, dlatego po 26 roku życia nasza skóra traci swoją elastyczność.  Proces ten ulega gwałtownemu nasileniu w trakcie menopauzy, bo spadek poziomu hormonów, a konkretnie estrogenów w organizmie kobiety bezpośrednio wpływa na zaburzenia syntezy kolagenu oraz zmianę jego właściwości. Niestety w okolicach 70 roku życia synteza kolagenu niemal zupełnie zanika. Skutkiem tego nawet nasze stawy mogą odmówić nam posłuszeństwa i zwykle pojawiają się poważniejsze kłopoty z widzeniem. Co zatem robić, aby jak najdłużej utrzymać produkcję kolagenu w naszym organizmie?
Kolagen - sprawdź ile go tracisz

Czy można zapobiegać utracie kolagenu?

Nie da się całkowicie zapobiec degradacji włókien kolagenowych. Możemy jednak skutecznie wpłynąć na utrzymywanie prawidłowego przebiegu procesów syntezy kolagenu, by opóźnić procesy starzenia. Istotną rolę odgrywa dieta, która po pierwsze powinna być różnorodna, a po drugie bogata w miedź oraz witaminy C, E i A, które w naturalny sposób wspierają produkcję kolagenu. Niestety nasza codzienna dieta nie pozwala na satysfakcjonujące uzupełnienie  jego niedoborów. Z kilku powodów.


Po pierwsze jest  on trudno przyswajalny, a po drugie w racjonalnych porcjach codziennego menu znajdziesz go naprawdę niewiele. Do produktów bogatych w kolagen zalicza się: ryby w galarecie, galaretki z nóżek wieprzowych i cielęcych, chrząstki rekina, kurze łapki, golonki, podroby, salceson. Spożywanie tych pokarmów w dużych ilościach jest oczywiście niewskazane, ponieważ to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego o wysokiej zawartości tłuszczu. Ich nadmiar w diecie może negatywnie wpływać na nasz układ krążenia. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem wydaje się suplementacja kolagenu. Najnowsze badania dowodzą, że najlepiej w postaci płynnej, bo taki kolagen najłatwiej się przyswaja.

Kolagen w płynie jest najlepiej wchłanialny

Jak pomagają kosmetyki?

Na pewno słyszałaś o kremach i maskach z kolagenem, ale zastosowanie kolagenu w kosmetykach ma pewne ograniczenia. Ze względu na wielkość cząsteczki, nie potrafi on przeniknąć w głąb skóry właściwej. Dlatego, aby zwiększyć przenikanie wielkocząsteczkowego związku, kolagen zamyka się w specjalnych liposomach. A skąd może pochodzić kolagen? Maseczki i kremy produkowane na bazie zwierzęcego kolagenu naturalnego, który jest  pozyskiwany ze skór ryb. Mamy dobrą wiadomość dla wegan i wegetarian, przemysł kosmetyczny wykorzystuje również fitokolagen, wielocukier pochodzenia roślinnego.

Może lepiej do kliniki?

Zdecydowanie tak! Nowoczesna kosmetologia i medycyna estetyczna potrafią w tej materii działać cuda. Holistic Clinic specjalizuje się w naturalnych metodach stymulacji skóry dlatego w naszej ofercie mamy wiele profesjonalnych zabiegów, które wzmocnią włókna kolagenowe w skórze (nie tylko twarzy, ale też szyi i dłoni). Jednym z nich jest Ulthera. Zabieg wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które przenikając przez zewnętrzną warstwę skóry, nie uszkadzają jej. Kiedy fale dosięgną docelowych tkanek skóry właściwej, są kierowane w dół i zapewniają stymulujące ciepło włóknom kolagenu, tym samym powodując ich denaturację i obkurczanie. Po procesie uszkodzenia następuje proces tworzenia nowego kolagenu dzięki czemu skóra staję się bardziej napięta i wyraźnie odmłodzona. Zabieg jest odpowiedni dla osób stosunkowo młodych lub takich, które nie są jeszcze gotowe na lifting chirurgiczny. Najlepszymi kandydatami są pacjenci, którzy dopiero zaczynają zauważać formowanie „obwisłego podbródka” i zanik zarysu linii szczęki.


CGF (Concentrated Growth Factor) to zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych i czynników wzrostu pozyskiwanych z krwi pacjenta. W wyniku procesu separacji lekarz pozyskuje z niej osocze bogate w płytki krwi oraz komórki macierzyste. Jaki jest efekt? W wyniku skomplikowanych procesów dochodzi do stymulacji wzrostu fibroblastów, zwiększonej produkcji kolagenu i widocznej poprawy mikrokrążenia.

Lasr Halo pobudza naturalny proces w jakim powstaje kolagen
Świetne efekty daje również laseroterapia – zwłaszcza wykonywana przy użyciu laserów najnowszej generacji takich jak laser Halo. Halo™ wykorzystuje promień lasera tworząc w skórze frakcyjne strefy ablacji z koagulacją, co jest unikatowe i pozwala na osiągniecie doskonałych efektów przy mało inwazyjnej procedurze. Otaczająca je zdrowa tkanka przyspiesza gojenie. Ta odpowiedź skóry w postaci gojenia się tkanki, powoduje tworzenie nowego kolagenu, który dodaje skórze jędrności i sprężystości, poprzez co tworzy „nową” i zdrową skórę. *** Na koniec jedna prosta porada: Warto też zwracać uwagę na ochronę skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym i stosować kosmetyki z filtrami. Pamiętajmy, że promienie słoneczne UV potrafią docierać w głąb skóry, sięgając właśnie włókien kolagenowych. Powodzenia!

Cennik