Wiedzę o szkodliwym działaniu promieni UV posiadamy już od wielu lat. W wyniku przeprowadzonych badań wskazujących na niekorzystne działanie promieni UV stosowane są filtry przeciwsłoneczne. Kiedyś filtr kojarzony był z kremem o ciężkiej konsystencji, bielącym powierzchnię skóry, jednak ten okres jest już za nami. Obecnie na rynku dostępnych mamy wiele produktów o bardzo różnych konsystencjach zarówno w kremie, w sprayu, czy w pudrze. Dostępne są preparaty zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci oraz dedykowane konkretnym problemom skórnym. 

Jak dzielimy filtry?

Filtry dzielimy na chemiczne oraz fizyczne. Filtry chemiczne absorbują promienie słoneczne docierające do powierzchni skóry. Muszą być one aplikowane od 20 do 30 minut przed ekspozycją na słońce – wtedy zaczynają działać. Z kolei filtry fizyczne (mineralne) działają jak tarcza odbijająca promienie słoneczne od powierzchni skóry, dlatego działają od razu po nałożeniu. Filtry mineralne polecane są przede wszystkim pacjentom ze skórą alergiczną, wrażliwą czy z trądzikiem różowatym. Uważa się, że pod względem kosmetycznym są to produkty mniej drażniące.

Promienie UVB

Podstawowym działaniem filtrów przeciwsłonecznych jest blokowanie promieni UVB.  Są one główną przyczyną powstawania nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego – czerniaka. Stopień ochrony przed UVB określa się na opakowaniu oznaczeniem SPF. Może on być niski, średni lub wysoki (powyżej SPF30). W naszej szerokości geograficznej najwięcej promieni UVB dociera do ziemi latem oraz w słoneczne dni. Faktor SPF stosujemy jesienią, zimą i wczesną wiosną o nieco niższeh wartości, czyli 20-30, natomiast w okresie późnej wiosny i lata powinien być wyższy i wynosić SPF50. Również podczas wyjazdów w rejony o wysokim nasłonecznieniu sięgajmy po SPF50. 

Promienie UVA

Promienie UVA w mniejszym stopniu powodują nowotwory skóry, ale za to penetrując głębiej do skóry właściwej uszkadzają jej strukturę. Są one główną przyczyną powstawania zmarszczek, wiotkości oraz przebarwień posłonecznych. Docierają one do nas nawet w pochmurne dni oraz przenikają przez szyby, a ich natężenie przez cały rok jest takie samo. Każdy pacjent, który chce zabezpieczyć swoją skórę przed objawami fotostarzenia powinien stosować filtry przez cały rok, nawet w dni pochmurne.  Stopień ochrony przed UVA określa się na opakowaniu oznaczeniem PPD. Moc działania blokującego pokazuje ilość plusów +, ++ lub +++. 

Światło widzialne i promienie podczerwone

Od niedawna wiemy, że także światło widzialne oraz promienie podczerwone działają uszkadzająco na skórę, zwiększając negatywny wpływ jaki wywierają promienie UVA i UVB.  Penetrują one głębiej, a promienie podczerwone dochodzą aż do tkanki podskórnej. Światło widzialne niebieskie i fioletowe, które między innymi emitują monitory i telefony komórkowe, działa pobudzająco na syntezę melaniny, powodując w ten sposób przebarwienia.

Jak powinien działać skuteczny filtr przeciwsłoneczny?

Wszystko to pokazuje, że z punktu widzenia dermatologii filtr przeciwsłoneczny powinien blokować całe opisane spektrum, chroniąc przed UVA, UVB, światłem widzialnym i podczerwonym. Tylko wtedy mamy pełną ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Warto podkreślić, że najnowsze badania pokazujące negatywny wpływ smogu na skórę, podkreślają, że smog przede wszystkim zwiększa szkodliwe działanie promieni UV. Dlatego tak ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych także zimą. W tym okresie faktor UVB może być nieco niższy, bo w tym czasie w naszej szerokości geograficznej dociera do powierzchni ziemi mniej promieni UVB. Ważne jest jednak, żeby używany w okresie jesienno-zimowym krem z filtrem chronił przed UVA, światłem widzialnym oraz podczerwonym. 

Jak prawidłowo stosować filtry?

Każdy filtr z upływem czasu ulega zużyciu, dlatego prawidłowe stosowanie kremów przeciwsłonecznych wymaga ich aplikacji ponownie na skórę co 2-3 godziny. Dermatolodzy zalecają nałożenie preparatu w kremie rano. W ciągu dnia możemy dołożyć filtr w formie sprayu lub pudru. 

Profesjonalne filtry przeciwsłoneczne kupisz w Holistic Clinic.

Cennik