Przebarwienia są częstym problemem, z którym boryka się wielu naszych pacjentów. Starają się często niwelować je za pomocą pielęgnacji domowej. Przynosi ona efekty, ale jest w stanie rozjaśnić przebarwienia jedynie o 10-30%. Nie wszystkie zmiany barwnikowe możemy bezpowrotnie zlikwidować, natomiast niemal wszystkie potrafimy już dziś znacząco rozjaśnić i zniwelować przy odpowiednio dobranej kuracji.

Czy wiesz, że główną przyczyną powstawania przebarwień jest długotrwała ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne? Najczęściej pojawiają się one po lecie na najbardziej widocznych, odkrytych częściach ciała, czyli na twarzy, rękach i dekolcie. Tam, gdzie uszkodzenia w wyniku działania promieni UV jest największe. Zmiany te powstają w wyniku miejscowej nadprodukcji melaniny (tego samego barwnika, który odpowiedzialny jest za kolor skóry i włosów). W skórze uszkodzonej działaniem promieni słońca odkłada się ona w sposób nieprawidłowy i w zbyt dużej ilości. Przyczyn nieprawidłowego nagromadzenia się melaniny w naskórku może być wiele. Taki stan rzeczy może wynikać z uwarunkowań genetycznych, czy stanów zapalnych skóry, takich jak zmiany potrądzikowe. Niektóre leki, takie jak antybiotyki, antydepresanty czy zioła (dziurawiec, rumianek, arcydzięgiel), przyjmowane latem mogą nasilać problem. Jeśli w ulotce przeczytasz, że dany lek zawiera składnik fotouczulający, zrezygnuj z opalania i stosuj wysoki filtr przeciwsłoneczny. Co jeszcze sprzyja przebarwieniom?  Wszelkie burze hormonalne w naszym organizmie. Przebarwienia mogą pojawiać się także podczas ciąży czy stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

Pielęgnacyjne sposoby na przebarwienia?

Jeżeli mimo stosowania kremów z filtrami, po lecie zauważasz na skórze przebarwienia, warto wypróbować odpowiednio dobraną pielęgnację. Zdarza się, że płytkie i nierozległe przebarwienia można rozjaśnić stosując peelingi złuszczające skórę oraz kremy wybielające. Możesz wybrać kremy z dodatkami – kwasu mlekowego, jabłkowego, migdałowego, cytrynowego, glikolowego oraz te, które mają działanie lekko złuszczające i odsłaniają młodszą, bardziej gładką skórę. Pomocne mogą być też kremy rozświetlające z dodatkiem witaminy C, która poprawia koloryt oraz z kwasem azelainowym. Jeśli kosmetyki nie radzą sobie z przebarwieniami, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Lekarz odpowiednio dobierze terapię w oparciu o stan skóry czy rozległość przebarwień. Istnieje wiele skutecznych zabiegów: od laseroterapii, poprzez peelingi medyczne czy preparaty przepisywane na receptę. Często najlepiej działa połączenie kilku metod, które lekarz rozpisuje na konsultacji w Smart Aging Planie swojego pacjenta. Następnie przeprowadza go przez proces zabiegowy objaśniając każdy jego etap. 

Przebarwienia a peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne są jedną a najczęściej praktykowanych metod walki z przebarwieniami w gabinecie lekarskim. Te najbardziej popularne to: kwas trójchlorooctowy, kwas transekamowy, fenolowy, glikolowy, kojowy a także retinol. Podczas aplikacji peelingu możemy czuć na twarzy ciepło i lekkie pieczenie. Lekarz dobiera odpowiednie stężenie i rodzaj kwasu nakładanego na skórę pacjenta, jednak cel jest jeden – chce on wywołać złuszczanie naskórka. Po mniej więcej 2-3 dniach od zabiegu skóra staje się napięta i zaczyna się łuszczyć. Ważne, by nie zrywać samodzielnie płatów odchodzącego naskórka, a po zabiegu unikać słońca. Fotoprotekcja w przypadku zabiegów z użyciem peelingów medycznych, jest na tyle istotna, że należy bezwzględnie co 2-3 godziny nakładać krem z filtrem 50+ nie tylko w dni słoneczne, ale także w pochmurne. Restrykcja po zabiegu trwa 3 tygodnie. Niemniej jednak zwalczanie przebarwień nie będzie skuteczne bez codziennego nakładania filtrów przeciwsłonecznych o faktorze 30-50+. Jest to jeden z warunków utrzymania efektów terapii. Leczenie za pomocą peelingów ma jeden minus – dla wielu pacjentów stosowanie kwasów oznacza konieczność zrezygnowania z pracy na kilka dni, na co jednak nie każdy może sobie pozwolić.

Jakie efekty w walce z przebarwieniami przyniesie nowoczesna laseroterapia?

Nowoczesna laseroterapia pozwala obecnie na uzyskanie spektakularnych efektów przy niewielkiej inwazyjności, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo terapii. Ogromną zaletą jest pobudzenie głębokiej regeneracji skóry, a także zniwelowanie części uszkodzeń posłonecznych, co czyni skórę bardziej odporną na działanie promieni UV w przyszłości. Zabieg przy użyciu hybrydowego lasera frakcyjnego Halo™ nie wymaga długiej rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się lekka opuchlizna i zaczerwienienie, które zwykle ustępują po 3-4 dniach. W trakcie wykonywania procedury nie występuje krwawienie, dlatego proces gojenia jest szybki – nieporównywalny z laserami starszej generacji, które często działały bardzo agresywnie. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ wcześniej skóra zostaje znieczulona specjalnym kremem znieczulającym.

Kobieta podczas wykonywania zabiegu Halo na przebarwienia

Skóra podczas zabiegu jest dodatkowo chłodzona, co znacznie zwiększa komfort pacjenta. Jaki jest efekt zabiegu? Oprócz uzyskania bardziej jednolitego kolorytu skóry, jest ona wyraźnie ujędrniona i wygląda młodziej. Laser Halo™ stymuluje powstawanie nowego kolagenu, który dodaje jędrności, spłyca drobne zmarszczki i nadaje sprężystość skórze. Widoczne rezultaty możemy osiągnąć już po pierwszej terapii, jednak ilość zabiegów, która pozwoli na uzyskanie pełnych efektów ustalana jest przez lekarza. W Holistic Clinic każdy z pacjentów ma indywidualnie przygotowywany plan leczenia, który opiera się na stanie jego skóry. Lekarze często stosują terapie łączone, które składają się z zabiegów laseroterapii i medycyny estetycznej, dla uzyskania jeszcze lepszych efektów zabiegowych. Jeżeli lekarz zaleci kolejny zabieg laserem hybrydowym Halo™ wykonuje się go w odstępie od 2-3 miesięcy, a sama procedura trwa średnio 40 minut. 

Udało się rozjaśnić przebarwienia i co dalej?

Dla każdej osoby, która zmaga się z problemem przebarwień niezwykle istotna jest zarówno ochrona przed promieniami UVA i UVB, a także światłem niebieskim i fioletowym. Do pielęgnacji warto wybierać te preparaty, które są przeznaczone dla skóry z hiperpigmentacją, bo w nich spektrum ochrony jest szersze. Na wakacjach warto nosić kapelusz z szerokim rondem i duże okulary przeciwsłoneczne. Warto także pamiętać, aby nie wychodzić na spacer w godzinach, kiedy słońce najmocniej grzeje, czyli między 11.00 a 14.00. Jesienią i zimą również nie wolno zapominać o stosowaniu kosmetyków z filtrami. Fakt, że promienie słoneczne nie operują tak mocno, nie oznacza, że nie docierają przez zachmurzone niebo do Twojej skóry. Warto więc już na stałe włączyć krem z wysokim filtrem do codziennej pielęgnacji. Należy pamiętać także, że nałożenie kremu z filtrem rano nie wystarcza do odpowiedniej ochrony skóry w ciągu dnia. Na szczęście na rynku jest wiele preparatów do uzupełniania fotoprotekcji. Dobrymi przykładami są pudry, spraye, których można używać bezpiecznie także na makijaż. Pamiętaj, że z przebarwieniami można dziś skutecznie walczyć, jednak zdecydowanie lepiej im zapobiegać.

Cennik