Niebezpieczne związki znajdujące się w powietrzu niekorzystnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie, lecz także na kondycję skóry. I choć zima powili dobiega końca, to smog niestety nie odpuszcza. Jak chronić przed nim skórę, radzi dr n med. Agnieszka Bańka-Wrona, dermatolog z Holistic Clinic.

Niebezpieczne związki znajdujące się w powietrzu niekorzystnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie, lecz także na kondycję skóry. I choć zima powili dobiega końca, to smog niestety nie odpuszcza. Jak chronić przed nim skórę, radzi dr n med. Agnieszka Bańka-Wrona, dermatolog z Holistic Clinic.

Smog – groźny szkodnik

Sama nazwa smog już dość dobrze oddaje charakter tego zjawiska, bowiem pochodzi od angielskich słów smoke(dym) oraz fog(mgła). A smog to właśnie nic innego jak mieszanka spalin, kurzu oraz zamglenia. Zazwyczaj występuje też przy bezwietrznej pogodzie.  Składa się z niskocząsteczkowych pyłów, dwutlenku siarki, tlenku azotu, metali ciężkich (m.in. rtęci, ołowiu, kadmu) oraz węglowodorów aromatycznych (w tym z benzopirenu). O negatywnych skutkach przebywania w zanieczyszczonym powietrzumówi się zazwyczaj w kontekście chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Coraz częściej wspomina się też o schorzeniach układu nerwowego czy rozrodczego spowodowanych jego niekorzystnym działaniem. Dlaczego smog jest tak niebezpieczny dla zdrowia?  Cząsteczki go tworzące są tak małe, że bez problemu przenikają do płuc, a stamtąd nawet do naczyń krwionośnych.


Skoro smog może siać takie spustoszenie we wnętrzu organizmu, to nie trudno sobie wyobrazić jakie jest jego działanie na skórę. W końcu to ona jako pierwsza z nim się styka. Co się wtedy dzieje? Przesusza się, staje się szara, pozbawiona blasku, często pojawiają się też na niej zaczerwienienia, wypryski i stany alergiczne. Przed wdychaniem zanieczyszczeń można się zabezpieczyć zakładając specjalną maseczką z filtrem HEPA lub z aktywnym węglem. Ale jak wspomóc skórę w walce z zanieczyszczeniami? Oto podstawowe zasady antysmogowej pielęgnacji.

Właściwe nawilżanie jest kluczowe w ochronie przeciwsmogowej

  • Intensywne nawilżanie

Zanieczyszczenia powietrza mogą odprowadzić do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego skóry. To powłoka, która chroni skórę przed utratą wilgoci i negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Gdy jej struktura jest zaburzona, skóra może mocno się przesuszać. Staje się szorstka, napięta, a czasem dochodzi nawet do popękania naskórka. Zimą objawy te dodatkowo może zaostrzyć działanie mrozu czy wiatru.  Właściwa pielęgnacja powinna więc zapewnić skórze właściwy stopnień nawilżenia i wzmocnienie jej bariery ochronnej. Dlatego po dokładnym oczyszczeniu skóry dobrze jest aplikować na nią preparaty nawilżające np. z kwasem hialuronowym oraz lipidowe np. z masłem karite czy olejkiem jojoba. Lepiej będą się wchłaniały, jeśli nałożysz je na wilgotną (ale nie mokrą) skórę.

  • Dokładny demakijaż

Skóra jest pierwszą barierą, na którą natrafiają szkodliwe substancje. Wiele z nichna niej pozostaje. Dlatego tak ważne jest jej właściwe oczyszczanie. Jeśli jest narażona na działanie smogu, ważne jest to, by demakijaż zrobić zaraz po przyjściu do domu. Taki prosty zabieg może zapobiec podrażnieniu czy przesuszeniu skóry przez substancje, które przez cały dzień osiadły na jej powierzchni. Dodatkowo przyniesie jej ulgę i da „wytchnienie”. W tym celu świetnie się sprawdzą płyny micelarne. Zawierają one micele – drobne cząsteczki wolnych kwasów tłuszczowych, które doskonale usuwają makijaż i nadmiar sebum, ale także skutecznie wyłapują brud i zanieczyszczenia, a przy tym nie obciążają skóry. Aby oczyszczanie twarzy było skuteczne, należy przemywać skórę do chwili, gdy po przetarciu jej kolejnym płatkiem kosmetycznym, będzie on czysty. Demakijaż warto wykonać nawet wtedy, gdy planujemy jeszcze wieczorne wyjście – ostatecznie i tak przecież make-up na pewno byłby poprawiany 😉
Warstwa kremu skutecznie chroni przed działaniem smogu

  • Miejska tarcza antypollution

Coraz więcej firm kosmetycznych ma w swojej ofercie specjalne preparaty typu antypollution. Zostały one stworzone właśnie do pielęgnacji skóry w czasie, gdy powietrze jest szczególnie zanieczyszczone. To typowe kosmetyki miejskie, przeznaczone do stosowania na dzień. Mają działanie kompleksowe – z jednej strony walczą ze skutkami zanieczyszczeń, z drugiej zaś mają właściwości przeciwstarzeniowe. Jak to możliwe? Ich receptury bogate są jednocześnie w różne rodzaje składników. Wśród nich są te, zwalczające wolne rodniki (np. witaminy A, E, C czy ekstrakty roślinne) oraz te o właściwościach łagodzących, nawilżających i wzmacniających barierę ochronną. W dodatku zawierają filtry ochronne. Dzięki temu po aplikacji na skórę tworzą tarczę ochronną zabezpieczającą ją przed szkodliwym działaniem smogu oraz promieniowania UV.

  • Skuteczne antyoksydanty

Smog przyczynia się do powstania wolnych rodników, te z kolei wywołują stres oksydacyjny. Co to takiego? To stan, gdy zaburzona zostaje równowaga pomiędzy reaktywnymi formami tlenu (wolnymi rodnikami, utleniaczami), a antyoksydantami (przeciwutleniaczami). Gdy dochodzi do wzmożonej produkcji wolnych rodników lub spadku aktywności przeciwutleniaczy organizm przestaje prawidłowo funkcjonować. Skóra staje się szara, sucha i szybciej się starzeje. Aby temu zapobiec należy dostarczyć jej odpowiedniej ilości antyoksydantów. Znakomite działanie mają kosmetyki zawierające np. witaminy A, C, E, polifenole, karotenoidy. Warto wypróbować serum, które zawiera wysokie stężenia tego typu substancji. Znakomicie uzupełni działanie kremu „na noc”. Nanieś serum na skórę, a następnie pokryj ją warstwą kosmetyku bogatego w składniki odbudowujące płaszcz hydrolipidowy takie jak np. cholesterol, triglicerydy, kwasy tłuszczowe, ceramidy. Kroplę serum antyoksydacyjnego można dodać również do podkładu. Dzięki temu skóra będzie promienna i świetlista i uzyska dodatkowe wsparcie w walce z zanieczyszczeniami powietrza.

Smog jest niekorzystny także dla naszej skóry

  • Głęboki oddech dla skóry

Smog ze względu na to, że składa się naprawdę z mikroskopijnych cząsteczek dociera do najgłębszych warstw skóry. Niestety tradycyjne kosmetyki działają tylko na wierzchnie jej poziomy. Aby skutecznie oczyścić skórę i przeciwdziałać skutkom zanieczyszczeń położonym głęboko, z pomocą przychodzą zabiegi kosmetologiczne oraz mało inwazyjne procedury z zakresu medycyny estetycznej. Dokładne oczyszczenie skóry zapewni m.in. mikrodermabrazja wodna Hydrafacial. W trakcie zabiegu z powierzchni skóry usuwane są martwe komórki i zanieczyszczenia. Równocześnie aplikowane są też substancje aktywne o działaniu oczyszczającym, nawilżającym, nawadniającym i odmładzającym.


Dobre rezultaty daje też infuzja tlenowa DermaOXY, która oczyszcza skórę i ją dotlenia. Ta kosmetyczna procedura polega na wtłaczaniu preparatów aktywnych do głębokich struktur skóry za pomocą czystego tlenu. Wspomniane terapie są   bezbolesne i nie wymagają rekonwalescencji. Dzięki nim skóra jest lepiej napięta, cera bardziej promienna, a twarz wygląda na wypoczętą. Aby zniwelować niekorzystny wpływ smogu na skórę pomocna jest mezoterapia. Zabieg polega na wstrzyknięciu do skóry właściwej odpowiednio dobranych preparatów zwierających kwas hialuronowy, witaminy (w tym witaminę C) czy kompleks witamin z grupy B. Warte polecenia są także peelingi medyczne zawierające retinol, który obok znanego wszystkim działania odmładzającego, normalizuje pracę komórek naskórka i melanocytów, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu wysuszaniu i powstawaniu przebarwień.

Cennik