Kto stawia na nowoczesną medycynę estetyczną, bliska jest mu też nowoczesna laseroterapia, która oznacza bardzo niską inwazyjność, duże bezpieczeństwo i świetne efekty. To wszystko jest możliwe dzięki postępowi technologicznemu i najnowocześniejszym urządzeniom, które wykorzystujemy w Holistic Clinic — mówi doktor Marek Pitucha.

Redakcja Onet: Laseroterapia — brzmi trochę groźnie. 

Dr Marek Pitucha*: Lasery są stosowane w medycynie od wielu dekad, to metoda bardzo uniwersalna. Od lat 70. i 80. minionego wieku wysoka pozycja laserów umacnia się zwłaszcza w medycynie estetycznej. Poza tym lasery są wszędzie wokół nas, w naszym codziennym życiu. Wyobrażanie sobie ich jako czegoś niebezpiecznego, co może zaszkodzić, jest nietrafione. Oczywiście musimy chronić oczy! I trzymać się pozostałych zasad bezpiecznego stosowania laseroterapii.

Dlaczego właśnie w medycynie estetycznej lasery cieszą się aż takim powodzeniem?

Bo dzięki nim możemy rozwiązać większość problemów naszych pacjentów. Stymulując skórę za pomocą lasera, uruchamiamy jej naturalne procesy gojenia się: pojawia się nowy kolagen, skóra jest znacznie bardziej napięta i wygląda zdecydowanie młodziej. Dzięki laserom możemy usuwać przebarwienia, rumień, naczynka, znamiona skórne, włókniaki, brodawki. Możemy depilować skórę i usuwać tatuaże. Uniwersalność stosowania laserów w medycynie estetycznej jest ogromna.

Laseroterapia współcześnie – co się zmieniło?

Co się zmieniło w dziedzinie laseroterapii w ciągu ostatnich 10 lat? 

Dzisiaj stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo. Wielu pacjentów wciąż kojarzy laseroterapię z bardzo długim okresem rekonwalescencji, lejącą się krwią, zakażeniami, tworzeniem się blizn czy przebarwień pozapalnych. Ale to wszystko udało się zmniejszyć do minimum.

Jeszcze niedawno stosowaliśmy bardzo inwazyjne techniki resurfacingu, czyli tak naprawdę częściowego wypalania naskórka — żeby dotrzeć głęboko do skóry właściwej. Kiedyś bardzo popularny był laser frakcyjny CO2, po którym pacjent miał długi okres rekonwalescencji, musiał pozostać w domu, istniało ryzyko powikłań, rumień utrzymywał się przez bardzo długi czas itd. Dzisiaj takich technik się już nie stosuje.

Każdy, kto stawia na nowoczesną medycynę estetyczną, stawia również na nowoczesną laseroterapię, która gwarantuje bardzo niską inwazyjność, duże bezpieczeństwo i bardzo dobre efekty. Oczywiście to wszystko jest możliwe dzięki postępowi technologicznemu i najnowocześniejszym urządzeniom, które wykorzystujemy w Holistic Clinic.

Platfoma Joule™X i jej wyjątkowość

Od jesieni oferujecie państwo pacjentom zabiegi z użyciem platformy laserowej do twarzy i ciała Joule™X — najnowocześniejszej na świecie. Na czym polega jej innowacyjność?

To jedyna taka platforma w Europie! Jej producentem jest amerykańska firma Sciton, z której urządzeniami pracujemy od początku istnienia Holistic Clinic. Joule™X to najbardziej konfigurowalna platforma laserowa do twarzy i ciała.

Co to znaczy?

To laseroterapia na miarę XXI wieku. Posiada trzy lasery w jednym, czyli laser diodowy, laser neodymowo-yagowy i laser erbowo-yagowy. Dzięki nim możemy dostosować parametry i rodzaj zabiegu do konkretnego pacjenta. Ta indywidualizacja jest bardzo istotna. Dodatkowo w platformie Joule™X mamy też fototerapię BBL™ — najlepszą ze wszystkich dostępnych na rynku.

Podczas jednej wizyty możemy wykonać kilka zabiegów, bo wszystko mamy w jednym urządzeniu. Możemy wykonać zabiegi nie tylko na twarz, ale również na całe ciało, w tym przeprowadzać laserową terapię okolic intymnych. Platforma dysponuje najnowocześniejszym hybrydowym laserem frakcyjnym HALO™, a także innowacyjnym laserem do zamykania naczyń, z unikatową głowicą ClearSilk™.

Czyli dzięki Joule™X tylko podczas jednej sesji możliwe jest rozwiązanie kilku problemów pacjenta, np. zamknięcie naczynek, likwidacja przebarwień, a do tego spłycenie drobnych zmarszczek?

Tak, to wszystko można osiągnąć podczas jednego zabiegu. Możemy wykonać fototerapię, która odmłodzi skórę. Możemy do tego zrobić laser HALO™, który pięknie wyrówna koloryt naskórka, zmniejszy przebarwienia, ale też zagęści skórę. Dodatkowo możemy zamknąć naczynka. I możemy to zrobić na twarzy, ale również na całym ciele.

Odczucia w trakcie zabiegów laseroterapii

Czy zabieg będzie bolesny?

Wbrew opinii, która dotyczy laseroterapii, nie będzie bolesny. Po znieczuleniu specjalnym kremem, zabieg jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Nie towarzyszy mu też sącząca się krew.

W Holistic Clinic zabieg wykonuje lekarz?

Tak, laseroterapię wykonuje tylko lekarz. Za każdym razem pacjent jest kwalifikowany do zabiegu. Przedstawiany mu jest też jego indywidualny Smart Aging Plan, dostosowany do wieku, potrzeb, problemów skórnych.

Ile czasu po zabiegu pacjent potrzebuje na regenerację?

Po takim łączonym leczeniu, fototerapii BBL™ i laserze HALO™, maksymalnie 4-5 dni. W tym czasie pacjent musi dokładnie pielęgnować skórę, nakładać na nią odpowiednie kremy, myć tylko dwa razy dziennie. Nic się nie sączy, nie ma krwi, nie ma strupów. Skóra się jedynie lekko łuszczy, jest zaczerwieniona, piecze przez pierwsze godziny. Twarz może być lekko opuchnięta, ale w czwartym, najpóźniej w piątym dniu wszystko wraca do normy. Możemy nałożyć makijaż i wrócić do swoich obowiązków.

Głowica laserowa do zabiegu laseroterapii BBL w Holistic Clinic

Jak często można korzystać z laseroterapii?

Oczywiście to wszystko zależy od wieku i stanu skóry pacjenta, ale średnio zaleca się zabiegi laserowe dwa razy w ciągu roku — w okresie wczesnojesiennym czy późnozimowym. Fototerapię powinno się stosować minimum dwa razy do roku. Jeżeli pacjent ma problemy z trądzikiem różowatym czy przebarwieniami, to nawet częściej. Ale o tym zawsze decyduje lekarz, który indywidualnie dobiera ilość zabiegów i odstępy pomiędzy nimi.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów?

Możemy podzielić je na dwie grupy. Po pierwsze, przeciwwskazania uniwersalne, czyli takie, które obowiązują w przypadku większości zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Po drugie, laseroterapia ma swoje specyficzne przeciwskazania. Przeciwwskazania uniwersalne to oczywiście ciąża i okres karmienia, nowotwory, aktywne choroby skóry, zakażenie w obrębie skóry, aktywne choroby autoimmunologiczne, skłonność do bliznowacenia.

A przeciwwskazania specyficzne dla laseroterapii?

To przede wszystkim opalona skóra. Nie można opalać się przez minimum 6-7 tygodni przed zabiegiem i po zabiegu. W tym czasie trzeba też codziennie stosować krem z filtrem SPF50 — to bardzo istotne. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie leków, które są fotouczulające, m.in. antybiotyków, niektórych leków przeciwzapalnych, oczywiście izotretynoiny, ale też takich niepozornych herbatek, jak dziurawiec czy pokrzywa, które mają działanie fotouczulające. Dlatego przed każdym zabiegiem lekarz robi wywiad i decyduje, czy pacjent się kwalifikuje do leczenia, czy nie.

Czy pan doktor poleca laseroterapię także mężczyznom?

Oczywiście i to zdecydowanie!

A czy coraz częściej spotyka ich pan w swoim gabinecie?

Jak najbardziej. Panowie chcieliby przyjść na jedną wizytę i od razu mieć bardzo dobre rezultaty, a na pewno nie używać igły, bo jej się większość mężczyzn boi, zresztą tak jak bólu. Dlatego zabiegi laserowe coraz chętniej są wybierane przez panów, bo wystarczy jedna czy dwie wizyty w roku, a pory i zmarszczki się spłycają, podobnie jak rumień na twarzy, rozszerzone naczynka, następuje ładna przebudowa skóry. To mężczyzn przekonuje. No i to, że okres rekonwalescencji jest krótki, nie trzeba jakoś szczególnie o siebie dbać, poza myciem skóry i kremowaniem jej.

Czy laseroterapia daje naturalne efekty? Nie zniekształci rysów naszej twarzy?

Laseroterapia pobudza naturalne procesy gojenia i przebudowy skóry. W żaden sposób nie wpływa na zmianę rysów twarzy, chociaż oczywiście wpływa bardzo pozytywnie na zmianę naszego wyglądu. W Holistic Clinic chodzi nam o bardzo naturalny efekt, bez przerysowania. Efekt rozświetlenia skóry, zagęszczenia jej. Po zabiegu mamy młodszą, ładniejszą skórę, wyglądamy na wypoczętych. To jest zgodne z naszą filozofią Smart Aging, w której ważne jest mądre podejście do swojego ciała, pogodzenie się z upływającym czasem, ale równocześnie rozsądne dbanie o siebie.

*Dr Marek Pitucha — dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Specjalizuje się w kompleksowej rewitalizacji skóry twarzy i całego ciała, łącząc najnowocześniejsze techniki medycyny estetycznej. Dyplomowany trycholog medyczny – specjalista w zakresie diagnostyki i terapii chorób owłosionej skóry głowy. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – Wydział Lekarski, absolwent studiów podyplomowych z zakresu Medycyny Estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Uczestnik wielu konferencji i specjalistycznych kursów w zakresie zaawansowanych zabiegów medycyny estetycznej. Członek Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej (POLME). Lekarz z doświadczeniem i pasją, stawiający na naturalny wygląd pacjentów, świadomie łącząc różne techniki zabiegowe zapewniające doskonałe efekty i bezpieczeństwo pacjentów. Współpracuje z  Holistic Clinic od wielu lat.

Cennik