Po porodzie szybko chcemy odzyskać formę sprzed ciąży. Zazwyczaj mamy na myśli tylko figurę. Warto jednak zadbać też o kondycję stref, których nie widać na pierwszy rzut oka. Przekonaj się, w jaki sposób szybko zniwelować negatywne zmiany okolic intymnych i przywrócić narządom ich prawidłowe funkcjonowanie 

Ciąża to wielka zmiana

Ciąża to niesamowity okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie zmienia się ciało – to oczywiste, bo powiększające się piersi czy brzuch obserwujemy gołym okiem. Jednak rzadko wspomina się o tym, że okolice intymne również mogą zmienić wygląd i funkcjonowanie. Przez te szczególne dziewięć miesięcy w organizmie zmienia się gospodarka hormonalna. Sprawia ona, że śluzówka pochwy i sromu staje się cieńsza, bardziej wrażliwa i podatna na infekcje. Ale to nie wszystko. Do największych zmian dochodzi w momencie porodu siłami natury. Pochwa ulega rozciągnięciu, bywa, też że dochodzi do jej nacięcia, pęknięcia czy rozerwania. Może to przyczyniać się do mniejszej satysfakcji z seksu. Osłabieniu mogą ulec mięśnie dna macicy i czy więzadła cewkowo–łonowe. W skutek tego zmienia się nachylanie kąta cewki moczowej, czego konsekwencją może być wysiłkowe nietrzymanie moczu (mimowolne popuszczanie moczu nawet przy niewielkim wysiłku np. przy kaszlu bądź kichaniu). Mimo tego wszystkiego poród naturalny, jest najbardziej fizjologiczny oraz najlepszy dla kobiety i dla dziecka. Warto jednak podkreślić, że ewentualnych niekorzystnych zmian które wywołuje, wcale nie musimy akceptować. Do dyspozycji jest kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą wrócić do dobrej formy. Z pomocą przychodzi również ginekologia estetyczna, która oferuje szereg mało inwazyjnych zabiegów, które sprawią, że okolice intymne poprawią swój wygląd i działanie.

 

Piękno intymne

Aby skóra na twarzy i ciele była w dobrej kondycji sięgamy po specjalistyczne kosmetyki. Skóra w okolicach intymnych również wymaga szczególnej troski.  Warto więc sięgnąć po specjalne kosmetyki przeznaczone do jej pielęgnacji. Podstawą jest płyn do higieny intymnej. Ma on odpowiednie pH oraz składniki, które nie tylko odświeżają, ale także nawilżają skórę w tym rejonie.  Do dyspozycji mamy też nowoczesne preparaty – żele, kremy, fluidy do codziennego aplikowania w formie masażu. Zazwyczaj ich formuła oparta jest na kwasie hialuronianowym, który doskonale nawilża skórę, dzięki czemu staje się ona jędrniejsza i bardziej elastyczna. Wzmacniają też jej właściwości ochronne. Przyspieszają regenerację skóry po porodzie czy po zabiegach ginekologicznych. W ofercie producentów kosmetyków do obszarów intymnych znajdują się też peelingi czy preparaty do depilacji do tzw. strefy V (V jak vagina). Na uwagę zasługują również kosmetyki do makijażu tych okolic. Z takiego upiększającego intymnego make-upu korzystają gwiazdy (np. Kim Kardashian. Aby nadać strefie bikini zmysłowy wygląd można więc idąc ich śladem, sięgnąć po różnego rodzaju pudry, rozświetlacze i pigmenty – oczywiście specjalnie przeznaczone do tego rejonu. Poprawią koloryt skóry i sprawiają, że staje się ona miękka w dotyku.

Okolice intymne to nic wstydliwego

Okolice intymne i trening wewnętrzny

Nie ma chyba nikogo kto nie słyszałby o mięśniach Kegla. Ich regularny trening pozwoli szybciej wrócić do formy po porodzie. Sprawi też, że łatwiej będzie osiągnąć pełną satysfakcję z seksu. Mięśnie te biorą współudział w podtrzymywaniu macicy i kontrolowaniu pęcherza. Ważne jest więc, by zawsze były w dobrej kondycji. Także w czasie ciąży, porodu. Aby dowiedzieć się, gdzie one są, wystarczy spróbować powstrzymać strumień moczu. Ich trening polega na naprzemiennym ich napinaniu i rozluźnianiu. Warto go wykonywać 3 razy dziennie po 5-10 minut. Regularnie wykonywany trening wzmocni tę partię ciała. To skuteczna metoda zapobiegająca nietrzymaniu moczu. Pomocna jest też, gdy problem ten ma niewielkie nasilenie.

Wróć do formy po porodzie

Profesjonalne wsparcie

Aby w narządy intymne w pełni wróciły do formy po urodzeniu dziecka przede wszystkim potrzebny jest czas. Jednak zdolności regeneracyjne organizmu są ograniczone i nie zawsze udaje się powrócić do stanu sprzed ciąży i porodu. Ból podczas stosunków, brak możliwości osiągnięcia orgazmu, niezadowolenie z powodu wyglądu okolic intymnych czy nietrzymanie moczu to kwestie, z którymi warto zgłosić się do ginekologa estetycznego. Ekspert dokładnie określi przyczynę problemu i zaproponuje jego rozwiązanie. Na większość niechcianych zmian zachodzących w organizmie podczas porodu, współczesna medycyna estetyczna jest w stanie skutecznie zareagować naprawiając „szkody”. W dodatku wiele z rozwiązań jest mało inwazyjnych, zabiegi trwają bardzo krótko, a pacjentka może bez problemu po nich wrócić do codziennych obowiązków. Bardzo skuteczne są choćby zabiegi wykonywane laserem wyposażonym w głowicę do okolic intymnych, takim jak np. diVa, który uznawany jest  jako najbardziej innowacyjny i skuteczny laser do leczenia intymnych problemów kobiet.  Dzięki nim w szybki sposób można obkurczyć nadmiernie rozciągniętą pochwę czy zniwelować wysiłkowe nietrzymanie moczu. Procedura zabiegowa jest w zasadzie bezbolesna, błyskawiczna (trwa dosłownie kilka minut) i nie wymaga rekonwalescencji. Laseroterapia może być pomocna również w poprawie estetyki warg sromowych czy funkcjonalności źle zszytego lub źle zabliźnionego krocza. Jeśli po porodzie, nie jesteś zadowolona z wyglądu warg sromowych, lekarz może także zaproponować ich modelowanie za pomocą kwasu hialuronowego. Tego typu zabiegi polegają na ostrzykiwaniu okolic specjalnym preparatem (wcześniej obszar znieczulony jest specjalnym kremem), procedura jest szybka, a po niej bez problemu można wrócić do normalnej aktywności.

Cennik